Pogovorni večer z družino Polič

20220630_173003

Na zadnji junijski večer smo v Kulturnem centru Semič gostili družino Polič. V letošnjem letu bo namreč Radko Polič – Rac praznoval jubilej in ob tem smo skupaj z ZIK Črnomelj organizirali tri dogodke, ki smo jih poimenovali »Poletje v družbi družine Polič«. Prvi dogodek je potekal v okviru letošnjega Jurjevanja in sicer je šlo za filmski večer, na katerem so si lahko obiskovalci na prostem ogledali »večno klasiko«, To so gadi. Drugi dogodek smo izpeljali v Semiču in sicer, pogovorni večer z družino Polič. V prijetnem družinskem krogu smo skozi pripoved Majde Polič (žena Vasilija Polič), njene hčerke Sabine Kovačič in Andraža Polič, izvedeli kako je družina treh bratov (Vasilij, Radko in Svetozar) odraščala v Beli krajini, kaj jim je pomenil dom tete Angelce Kvas in kako je njihova mladost vplivala na njihovo odraščanje. Njihovi geni in navdušenje nad umetnostjo je zlasti čutiti pri sinovih Svetozarja Polič, Andražu, ki je odličen pesnik in Larenu, ki je znan skladatelj. Večer sta z izbranimi recitacijami iz književnih del družine Polič obogatili Jelena Šikonja in Rosana Vukojevič iz SŠ Črnomelj. Ob tem je Knjižnica Črnomelj pripravila tudi priložnostno razstava književnih del družine Polič. Tretji dogodek bo potekal 18. avgusta v KD Črnomelj in sicer, pogovorni večer z Radkom Poličem – Racem.

Za pokušino: »Kot otrok sem v Beli krajini vzljubil zemljo. Duh po zemlji, sveže zorani zemlji. Različno diši, kadar je suha in kadar je mokra. Rjava, črna, rumena! Da ploh ne govorim o sadnem drevju, o tem, kako cveti in diši. Vsaka sorta sadnega drevja cvete na svoj način in oddaja samo zanj značilne vonjave, od čisto nežnih do zelo ostrih. Tudi travniki imajo različen vonj glede na letni čas. Pa cvetoče polje ajde, še posebej ko sije polna luna – a je kaj lepšega na svetu?« (Petra Pogorevc, Rac, stran 40)

Fotografije: Uroš Novina in Knjižnica Črnomelj