Izberite:

Slovenske nagrade na področju literature

Dnevnikova fabula

  • 2012 – Dušan Čater: Džehenem
  • 2011 – Lado Kralj: Kosec koso brusi
  • 2010 – Vesna Lemaić: Popularne zgodbe
  • 2009 – Peter Rezman: Skok iz kože
  • 2008 – Maruša Krese: Vsi moji božiči
  • 2007 – Katarina Marinčič: O treh
  • 2006 – Nejc Gazvoda: Vevericam nič ne uide

Grumova nagrada

  • 2023 – Anja Novak – Anjuta: Tekst telesa
  • 2022 – Katarina Morano: Usedline
  • 2021 – Maja Šorli: Tega okusa še niste poskusili
  • 2020 – Tjaša Mislej: Naše skladišče
  • 2019 – Nejc Gazvoda: Tih vdih
  • 2018 – Vinko Möderndorfer: Romeo in Julija sta bila begunca
  • 2017 – Simona Hamer: Razglednice ali strah je od znotraj votel, od zunaj pa ga nič ni
  • 2016 – Rok Vilčnik – rokgre: Ljudski demokratični cirkus Sakešvili
  • 2015 – Simona Semenič: sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije
  • 2014 – Vinko Möderndorfer: Evropa
  • 2013 – Evald Flisar: Komedija o koncu sveta
  • 2012 – Vinko Möderndorfer: Vaje iz tesnobe
  • 2011 – Matjaž Zupančič: Shocking Shopping
  • 2010 – Ivo Prijatelj: Totenbirt; Simona Semenič: 24 ur; Ivo Svetina: Grobnica za Pekarno
  • 2009 – Simona Semenič: 5fantkov.si; Žanina Mirčevska: Konec Atlasa
  • 2008 – Rok Vilčnik – rokgre: Smeti na Luni
  • 2007 – Draga Potočnjak: Za naše mlade dame
  • 2006 – Matjaž Zupančič: Razred
  • 2005 – Matjaž Briški: Križ
  • 2004 – Evald Flisar: Nora Nora
  • 2003 – Matjaž Zupančič: Hodnik
  • 2002 – O. J. Traven (Dušan Jovanović): Ekshibicionist
  • 2001 – Zoran Hočevar: 'M te ubu!; Matjaž Zupančič: Goli pianist ali Mala nočna muzika
  • 2000 – Rok Vilčnik - rokgre: To
  • 1999 – Zdenko Kodrič: Vlak čez jezero
  • 1998 – Matjaž Zupančič: Vladimir
  • 1997 – /
  • 1996 – Ivo Svetina: Tako je umrl Zaratuštra
  • 1995 – Drago Jančar: Halštat
  • 1994 – Dušan Jovanović: Antigona
  • 1993 – Evald Flisar: Kaj pa Leonardo?
  • 1992 – Ivo Svetina: Vrtovi in golobica
  • 1991 – Milan Jesih: En sam dotik
  • 1990 – Dušan Jovanović: Zid – jezero
  • 1989 – Drago Jančar: Zalezujoč Godota
  • 1988 – Sergej Verč: Evangelij po Judi
  • 1987 – Jože Snoj: Gabrijel in Mihael; Ivo Svetina: Biljard na Capriju
  • 1986 – Dane Zajc: Kalevala
  • 1985 – Drago Jančar: Veliki briljantni valček
  • 1984 – Tone Partljič: Moj ata, socialistični kulak; Rudi Šeligo: Ana
  • 1983 – Dominik Smole: Zlata čeveljčka
  • 1982 – Drago Jančar: Disident Arnož in njegovi
  • 1981 – Rudi Šeligo: Svatba
  • 1980 – Dušan Jovanović: Karamazovi
  • 1979 – Dane Zajc: Voranc

Čaša nesmrtnosti

  • 2023 – Meta Kušar
  • 2022 – Marjan Pungartnik
  • 2021 – Miklavž Komelj
  • 2020 – Lidija Dimkovska
  • 2019 – Uroš Zupan
  • 2018 – Iztok Osojnik
  • 2017 – Tone Škrjanec
  • 2016 – Peter Semolič
  • 2015 – Maja Vidmar
  • 2014 – Esad Babačić
  • 2013 – Zoran Pevec
  • 2012 – Peter Kolšek
  • 2011 – Milan Jesih
  • 2010 – Boris A. Novak
  • 2009 – Vinko Möderndorfer
  • 2008 – Milan Dekleva
  • 2007 – Milan Vincetič
  • 2006 – Andrej Medved

Cankarjeva nagrada

  • 2023 – Mojca Kumerdej: Gluha soba
  • 2022 – Simona Semenič: Tri ihre za punce
  • 2021 – Gašper Kralj: Škrbine
  • 2020 – Sebastijan Pregelj: V Elvisovi sobi

Nagrada Kristine Brenkove – najboljša izvirna slovenska slikanica

  • 2023 – Tok Tkavc: Pručka
  • 2022 – Jana Bauer: Kako objeti ježa
  • 2021 – Nataša Strlič: Osamosvojitev
  • 2020 – Peter Svetina: Timbuktu, Timbuktu
  • 2019 – Andreja Peklar: Luna in jaz
  • 2018 – Ivan Cankar: Skodelica kave
  • 2017 – Andreja Peklar: Ferdo, veliki ptič
  • 2016 – Ida Mlakar: O kravi, ki je lajala v luno
  • 2015 – Maja Kastelic: Deček in hiša
  • 2014 – Huiqin Wang: Ferdinand Avguštin Hallerstein: Slovenec v Prepovedanem mestu
  • 2013 – France Prešeren, Damijan Stepančič: Zdravljica
  • 2012 – Vitomil Zupan: Pravljica o črnem šejku z rdečo rožo
  • 2011 – Andrej Rozman Roza in Zvonko Čoh: Urška
  • 2010 – Matjaž Schmidt: Slovenske pravljice (in ena nemška) v stripu
  • 2009 – Nina Mav Hrovat: O kralju, ki ni maral pospravljati

Nagrada Desetnica

  • 2023 – Andrej Predin: Andrej Predin
  • 2022 – Mateja Gomboc: Balada o drevesu
  • 2021 – Damijan Šinigoj: Kjer veter spi
  • 2020 – Jana Bauer: Ding dong zgodbe
  • 2019 – Andrej Rozman - Roza: Pesmi iz galerije
  • 2018 –Aksinja Kermauner: Žiga špaget je za punce magnet; Suzana Tratnik: Tombola ali življenje!
  • 2017 – Vinko Möderndorfer: Kit na plaži
  • 2016 – Marjana Moškrič: Sanje o belem štrpedu
  • 2015 – Mate Dolenc: Mali princ z otoka
  • 2014 – Vinko Möderndorfer: Kot v filmu
  • 2013 – Janja Vidmar: Kebarie
  • 2012 – Feri Lainšček: Pesmi o Mišku in Belamiški
  • 2011 – Milan Dekleva: Pesmarica prvih besed; Bina Štampe-Žmavc: Cesar in roža
  • 2010 – Dim Zupan: Hektor in male ljubezni
  • 2009 – Marjana Moškrič: Stvar
  • 2008 – Andrej Rozman - Roza: Kako je Oskar postal detektiv
  • 2007 – Bina Štampe Žmavc: Živa hiša
  • 2006 – Janja Vidmar: Zoo
  • 2005 – Slavko Pregl: Usodni telefon
  • 2004 – Mate Dolenc: Leteča ladja

Jenkova nagrada

  • 2023 – Blaž Božič: Mleček, žbunje: grobovi v njem
  • 2022 – Nataša Velikonja: Prostor sred križišč
  • 2021 – Nina Dragičević: To telo, pokončno
  • 2020 – Brane Mozetič: Sanje v drugem jeziku
  • 2019 – Kaja Teržan: Krog
  • 2018 – Tone Škrjanec: Dihaj
  • 2017 – Veronika Dintinjana: V suhem doku
  • 2016 – Anja Golob: Didaskalije k dihanju
  • 2015 – Miklavž Komelj: Noč je abstraktnejša kot n
  • 2014 – Anja Golob: Vesa v zgibi
  • 2013 – Kristina Hočevar: Na zobeh aluminij, na ustnicah kreda
  • 2012 – Janez Ramoveš: Skuz okn strejlam kurente
  • 2011 – Primož Čučnik: Kot dar
  • 2010 – Ivo Svetina: Sfingin hlev
  • 2009 – Aleš Debeljak: Tihotapci
  • 2008 – Andrej Medved: Približevanja
  • 2007 – Tomaž Šalamun: Sinji stolp
  • 2006 – Josip Osti: Vse ljubezni so nenavadne; Miklavž Komelj: Hipodrom
  • 2005 – Maja Vidmar: Prisotnost
  • 2004 – Ciril Bergles: Moj dnevnik priča; Jože Snoj: Poslikava notranjščine
  • 2003 – Brane Mozetič: Banalije
  • 2002 – Erika Vouk: Opis slike
  • 2001 – Milan Jesih: Jambi
  • 2000 – Uroš Zupan: Drevo in vrabec
  • 1999 – Niko Grafenauer: Odtisi
  • 1998 – Dane Zajc: Dol dol
  • 1997 – Peter Semolič: Hiša iz besed
  • 1996 – Iztok Osojnik: Klesani kamni; Alojz Ihan: Južno dekle
  • 1995 – Boris A. Novak: Mojster nespečnosti
  • 1994 – Svetlana Makarovič: Tisti čas
  • 1993 – Kajetan Kovič: Sibirski ciklus
  • 1992 – Jure Detela: Pesmi
  • 1991 – Milan Jesih: Soneti
  • 1990 – Milan Dekleva: Odjedanje božjega
  • 1989 – Aleš Debeljak: Slovar tišine
  • 1988 – Tomaž Šalamun: Mere časa
  • 1987 – Veno Taufer: Vodenjaki
  • 1986 – Niko Grafenauer: Palimpsesti

Nagrada Kresnik

  • 2023 – Lado Kralj: Ne bom se več drsal na bajerju
  • 2022 – Roman Rozina: Sto let slepote
  • 2021 – Borut Kraševec: Agni
  • 2020 – Veronika Simoniti: Ivana pred morjem
  • 2019 – Bronja Žakelj: Belo se pere na devetdeset
  • 2018 – Drago Jančar: In ljubezen tudi
  • 2017 – Goran Vojnović: Figa
  • 2016 – Miha Mazzini: Otroštvo
  • 2015 – Andrej E. Skubic: Samo pridi domov
  • 2014 – Davorin Lenko: Telesa v temi
  • 2013 – Goran Vojnović: Jugoslavija, moja dežela
  • 2012 – Andrej Skubic: Koliko si moja
  • 2011 – Drago Jančar: To noč sem jo videl
  • 2010 – Tadej Golob: Svinjske nogice
  • 2009 – Goran Vojnović: Čefurji raus!
  • 2008 – Štefan Kardoš: Rizling polka
  • 2007 – Feri Lainšček: Muriša
  • 2006 – Milan Dekleva: Zmagoslavje podgan
  • 2005 – Alojz Rebula: Nokturno za Primorsko
  • 2004 – Lojze Kovačič: Otroške stvari
  • 2003 – Rudi Šeligo: Izgubljeni sveženj
  • 2002 – Katarina Marinčič: Prikrita harmonija
  • 2001 – Drago Jančar: Katarina, pav in jezuit
  • 2000 – Andrej Skubic: Grenki med
  • 1999 – Drago Jančar: Zvenenje v glavi
  • 1998 – Zoran Hočevar: Šolen z brega
  • 1997 – Vlado Žabot: Volčje noči
  • 1996 – Berta Bojetu: Ptičja hiša
  • 1995 – Tone Perčič: Izganjalec hudiča
  • 1994 – Andrej Hieng: Čudežni Feliks
  • 1993 – Miloš Mikeln: Veliki voz
  • 1992 – Feri Lainšček: Namesto koga roža cveti
  • 1991 – Lojze Kovačič: Kristalni čas

Levstikova nagrada

2023:

  • Desa Muck in Kamila Volčanšek za življenjsko delo
  • Suzana Tratnik za knjigo Ava
  • Ana Zavadlav za ilustracije v knjigi Italijanske pravljice Itala Calvina

2021:

  • Andrej Rozman Roza in Alenka Sottler za življenjsko delo
  • Blaž Lukan za knjigo Fantek in punčka
  • Ana Zavadlav za ilustracije v knjigi Obisk Gaje Kos

2019:

  • Boris A. Novak in Jelka Godec Schmidt za življenjsko delo
  • Anja Štefan za knjigo Drobtine iz mišje doline
  • Ana Zavadlav za ilustracije zadnjih dveh let, posebej Čriček in temačni občutek Toona Tellegena

2017:

  • Slavko Pregl in Lila Prap za življenjsko delo
  • Peter Svetina za knjigo Molitvice s stopnic
  • Tanja Komadina za podobe v knjigi Gospa s klobukom

2015:

  • Miroslav Košuta in Zvonko Čoh za življenjsko delo
  • Svetlana Makarovič za knjigo Mesečinska struna
  • Maja Kastelic za ilustracije v knjigi Deček in hiša

2013:

  • Neža Maurer in Danijel Demšar za življenjsko delo
  • Barbara Simoniti za knjigo Močvirniki
  • Peter Škerl za ilustracije v knjigi Močvirniki

2011:

  • Svetlana Makarovič in Kostja Gatnik za življenjsko delo
  • Majda Koren za knjigo Mici iz 2. a
  • Damijan Stepančič za slikanico Zgodba o sidru

...

Nagrada Hinka Smrekarja

2021:

  • Danijel Demšar
  • Lila Prap

2019:

  • Kostja Gatnik
  • Milan Erič

2016:

  • Marjan Manček
  • Damijan Stepančič

2014:

  • Jože Ciuha
  • Hana Stupica

2012:

  • Kamila Volčanšek
  • Peter Škerl

2010:

  • Melita Vovk Štih
  • Danijel Demšar

2008:

  • Štefan Planinc
  • Kostja Gatnik

2006:

  • Marjanca Jemec Božič
  • Alenka Sottler

2004:

  • Marija Vogelnik
  • Milan Bizovičar
  • Jelka Godec Schmidt

2002:

  • Jelka Šubert Reichman
  • Zvonko Čoh

2000:

  • Ančka Gošnik Godec
  • Rudi Skočir

1997:

  • Marlenka Stupica
  • Dušan Muc

1995:

  • Marija Lucija Stupica

1993:

  • Marija Lucija Stupica

Nagrada za najboljši literarni prvenec

  • 2023 – Pia Prezelj: Težka voda
  • 2022 – Pino Pograjc: Trgetanje
  • 2021 – Natalija Milovanović: Samoumevno
  • 2020 – Borut Kraševec: Agni
  • 2019 – Jakob J. Kenda: Apalaška pot: 3500 hribov in Amerike
  • 2018 – Eva Markun: Menažerija
  • 2017 – Ana Schnabl: Razvezani
  • 2016 – Metka Lampret: Kam bi dala takle dan
  • 2015 – Dino Bauk: Konec. Znova
  • 2014 – Zoran Knežević: Dvoživke umirajo dvakrat
  • 2013 – Jasmin B. Frelih: Na/pol
  • 2012 – Muanis Sinanović: Štafeta okoli mestne smreke
  • 2011 – Katja Perat: Najboljši so padli
  • 2010 – Lado Kralj: Kosec koso brusi
  • 2009 – Vesna Lemaić: Popularne zgodbe
  • 2008 – Veronika Dintinjana: Rumeno gori grm forzicij
  • 2007 – Gabriela Babnik: Koža iz bombaža
  • 2006 – Magda Reja: Ime tvoje zvezde je Bilhadi
  • 2005 – Stanka Hrastelj: Nizki toni
  • 2004 – Irena Svetek: Od blizu
  • 2003 – Mitja Čander: Zapiski iz noči
  • 2002 – Lili Potpara: Zgodbe na dušek
  • 2001 – Lucija Stupica: Čelo na soncu; Peter Svetina: Kavarna v prvem nadstropju
  • 2000 – Andrej Skubic: Grenki med
  • 1999 – Barbara Korun: Ostrina miline; Primož Čučnik: Dve zimi
  • 1997 – Aleš Čar: Igra angelov in netopirjev
  • 1995 – Aleš Šteger: Šahovnice ur
  • 1993 – Matjaž Zupančič: Izganjalci hudiča
  • 1991 – Vid Snoj: List in sen; Uroš Zupan: Sutre
  • 1989 – Mart Lenardič: Moje ženske
  • 1987 – Andrej Morovič: Prosti tek; Rade Krstić: Vremenar
  • 1985 – Štefan Remic: Nate pada patina
  • 1983 – Tone Perčič: Pot v nestalnost

Rožančeva nagrada

  • 2023 – Ivana Djilas - za zbirko esejev A si lahko vsaj enkrat tiho
  • 2022 – Uroš Zupan - za zbirko esejev Znamenja v kroženju o osebno formativnih znamenjih ob srečevanju s 15 slovenskimi pesniki
  • 2021 – Robert Simonišek - za zbirko esejev Pejsaži-sanjati na soncu
  • 2020 – Esad Babačić - za zbirko esejev Veš, mašina, svoj dolg?
  • 2019 – Marcel Štefančič - za zbirko esejev Ivan Cankar: eseji o največjem
  • 2018 – Jasmin B. Frelih - za zbirko esejev Bleda svoboda
  • 2017 – Miha Pintarič - za zbirko esejev Dvojni presledek
  • 2016 – Robert Simonišek - za zbirko esejev Trk prostorov; Jure Jakob za zbirko Hiše in drugi prosti spisi
  • 2015 – Andrej Capuder - za zbirko esejev Povest o knjigah
  • 2014 – Marcel Štefančič - za zbirko esejev Kdor prej umre, bo dlje mrtev
  • 2013 – Alojz Ihan - za esej Državljanski eseji
  • 2012 – Meta Kušar - za esej Kaj je poetično ali Ura ilegale
  • 2011 – Miklavž Komelj - za zbirko esejev Nujnost poezije
  • 2010 – Peter Kovačič Peršin - za zbirko esejev Vrnitev k Itaki: Slovenci v procesih globalizacije
  • 2009 – Ifigenija Simonović - za zbirko esejev Konci in kraji
  • 2008 – Dušan Jovanović - za esej Svet je drama
  • 2007 – Aleš Šteger - za esej Berlin in Igor Zabel za esej Eseji o moderni in sodobni umetnosti
  • 2006 – Drago Jančar - za esej Duša Evrope
  • 2005 – Aleksander Zorn - za esej Smešna žalost preobrazbe
  • 2004 – Gorazd Kocjančič - za esej Tistim zunaj: Eksoterični zapisi 1990-2003
  • 2003 – Vinko Ošlak- za esej Spoštovanje in bit
  • 2002 – Vinko Möderndorfer - za esej Gledališče v ogledalu
  • 2001 – Iztok Geister - za esej Levitve
  • 2000 – Edvard Kovač - za esej Oddaljena bližina
  • 1999 – Milan Dekleva - za esej Gnezda in katedrale
  • 1998 – Aleš Berger - za esej Krokiji in beležke
  • 1997 – Matevž Kos - za esej Prevzetnost in pristranost
  • 1996 – Tomo Virk - za esej Ujetniki bolečine
  • 1995 – Drago Jančar - za esej Egiptovski lonci mesa
  • 1994 – Jože Snoj - za esej Med besedo in bogom
  • 1993 – Drago Jančar - za esej Razbiti vrč

Stritarjeva nagrada

  • 2023: Anja Radaljac
  • 2022: Muanis Sinanović
  • 2021: Robert Kuret
  • 2020: Veronika Šoster
  • 2019: Martina Potisk
  • 2018: Diana Pungeršič
  • 2017: Maja Šučur
  • 2016: Aljaž Krivec
  • 2015: Tanja Petrič
  • 2014: Aljoša Harlamov
  • 2013: Gabriela Babnik
  • 2012: Mojca Pišek
  • 2011: Ana Geršak
  • 2010: Gaja Kos
  • 2009: Goran Dekleva
  • 2008: Jelka Ciglenečki
  • 2007: Tina Kozin
  • 2006: Gorazd Trušnovec
  • 2005: Petra Pogorevc
  • 2004: Alenka Jovanovski
  • 2003: Lucija Stepančič
  • 2002: Urban Vovk
  • 2001: Vanesa Matajc
  • 2000: Ignacija Fridl
  • 1999: Petra Vidali
  • 1998: Mitja Čander

Nagrada Večernica

  • 2023 – Špela Frlic za roman Bleščivka
  • 2022 – Maša Ogrizek za pripoved Lisičja luna
  • 2021 – Sebastijan Pregelj za povest Vrnitev (Zgodbe s konca kamene dobe, 6. del)
  • 2020 – Andrej Rozman - Roza za zbirko pesmi in kratkih zgodb Rimuzine in črkolazen
  • 2019 – Andrej E. Skubic za povest Babi nima več telefona
  • 2018 – Anja Štefan za pesniško zbirko Drobtine iz mišje doline
  • 2017 – Peter Svetina za pesniško zbirko Molitvice s stopnic
  • 2016 – Peter Svetina za zbirko kratke fantastične proze Kako zorijo ježevci
  • 2015 – Vladimir P. Štefanec za roman Sem punk čarovnica, debela lezbijka in ne maram vampov
  • 2014 – Vinko Möderndorfer za roman Kot v filmu
  • 2013 – Peter Svetina za zbirko pesmi in kratkih zgodb Ropotarna
  • 2012 – Dim Zupan za povest Hektor in zlata hruška
  • 2011 – Mate Dolenc za delo Maščevanje male ostrige
  • 2010 – Bina Štampe Žmavc za zbirko pravljic Cesar in roža
  • 2009 – Janja Vidmar za roman Pink
  • 2008 – Ervin Fritz za pesniško zbirko Vrane
  • 2007 – Irena Velikonja za roman Poletje na okenski polici in Majda Koren za fantastično pripoved Eva in kozel
  • 2006 – Dušan Dim za roman Distorzija
  • 2005 – Igor Karlovšek za roman Gimnazijec
  • 2004 – Slavko Pregl za roman Srebro iz modre špilje
  • 2003 – Marjana Moškrič za roman Ledene magnolije
  • 2002 – Matjaž Pikalo za zbirko kratkih zgodb Luža
  • 2001 – Feri Lainšček za zbirko pravljic Mislice
  • 2000 – Polonca Kovač za povest Kaja in njena družina
  • 1999 – Janja Vidmar za roman Princeska z napako
  • 1998 – Desa Muck za roman Lažniva Suzi
  • 1997 – Tone Pavček za pesniško zbirko Majnice in fulaste pesmi

Veronikina nagrada

  • 2023: Miriam Drev: Zdravljenje prednikov in Iva Jevtić: Milost
  • 2022: Kristina Kočan: Selišča
  • 2021: Tina Kozin: Nebo pod vodo
  • 2020: Borut Gombač: S konico konice jezika
  • 2019: Alenka Jovanovski: Tisoč osemdeset stopinj
  • 2018: Tone Škrjanec: Dihaj
  • 2017: Boris A. Novak: Vrata nepovrata
  • 2016: Ana Makuc: Ljubica Rolanda Barthesa
  • 2015: Meta Kušar: Vrt
  • 2014: Petra Kolmančič: P(l)ast za p(l)astjo
  • 2013: Karlo Hmeljak: Krčrk
  • 2012: Primož Čučnik: Mikado
  • 2011: Barbara Korun: Pridem takoj
  • 2010: Andrej Medved: Razlagalec sanj
  • 2009: Jože Snoj: Kažipoti brezpotij
  • 2008: Milan Dekleva: Audrey Hepburn, slišiš metlo budističnega učenca?
  • 2007: Taja Kramberger: Vsakdanji pogovori in Tone Pavček: Ujedanke
  • 2006: Ervin Fritz: Ogrlica iz rad
  • 2005: Ivo Svetina: Lesbos
  • 2004: Erika Vouk: Valovanje
  • 2003: Milan Dekleva: V živi zob
  • 2002: Miklavž Komelj: Rosa
  • 2001: Milan Jesih: Jambi
  • 2000: Ciril Zlobec: Samo ta dan imam in Marjan Strojan: Parniki v dežju
  • 1999: Josip Osti: Kraški Narcis
  • 1998: Aleš Šteger: Kašmir
  • 1997: Iztok Osojnik: Razgledice za Darjo
Dostopnost
Zagotavlja:
sogo logo